Napisane przez: Adam Ejnik | Październik 6, 2008

O księdzu Staniaszce. Artykuł pierwszy

 

Ksiądz Staniaszko był pierwszym proboszczem parafii żuromińskiej. Na stałe wpisał się w historię naszego miasta. Był człowiekiem niezwykle sumiennym. Odznaczał się pracowitością, która miała ocalić go podczas II wojny światowej. Z relacji pana Rutowskiego wynika, że niemieccy okupanci mieli aresztować proboszcza, ale kiedy zobaczyli go wczesnym rankiem ciężko pracującego przed plebanią, zlitowali się. Nie zabrali Staniaszki.

Inna opowieść mówi o tym, że Niemcy w podzięce za opiekę nad grobami żołnierzy niemieckich – ofiar I wojny światowej – pozostawili w spokoju proboszcza żuromińskiego. Andrzej Rutowski wyraża się o pierwszym proboszczu w samych superlatywach: Ksiądz Staniaszko był wielkim społecznikiem. Zakładał krucjaty, walczył z alkoholizmem wśród mieszkańców miasta. Dbał o żurominian, a ci całkowicie mu ufali. Kiedy ludzie mieli problemy, wybierali się do księdza z prośbą o radę i pomoc. A kiedy żyli niezgodnie z przykazaniami, musieli się liczyć z tym, że ksiądz sam przyjdzie do nich do domu z przestrogą. Ponoć zdarzało się, że odwiedzał ludzi, którzy żyli bez ślubu. Ksiądz nikomu nie odmówił pomocy. Radził w każdej nawet najdrobniejszej sprawie. Ale ludzie przychodzili też z wielkimi problemami. Kiedy rozpoczęła się wojna, pytali księdza, czy mają uciekać i opuszczać swe domostwa. Ksiądz był ogromnym autorytetem dla społeczeństwa żuromińskiego. A jego postać w historii miasta będzie pojawiać się wielokrotnie.

Reklamy

Responses

  1. W dzisiejszych czasach bardzo brakuje takich ludzi.

  2. Co do ocalenia księdza Staniaszki ja słyszałam inną historię. Otóż Niemcy, którzy przyszli po Staniaszkę nie zastali go na plebanii. Zobaczyli tylko człowieka pracującego przy plebani i nawet nie pomyśleli, że ten ,,parobek” to właśnie proboszcz żuromińskiej parafii.
    Opowieść tę słyszałam od Henryki Topór. Czy jest prawdziwa, nie mam pojęcia. Pozdrawiam!

  3. Ta opowieść Henryki Topór nie trzyma się kupy, tak samo jak nie da się uwierzyć w opowieść ze wstępu. Najbardziej prawdopodobna wydaje się wersja z niemieckimi grobami. tym bardziej że potwierdzona już w dwóch źródłach.

    Przy czym ksiądz Staniaszko jeszcze nie raz zagości na moich stronach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: