Napisane przez: Adam Ejnik | Październik 15, 2008

Requiem dla Męczennika

 

Ś.P. Ks. Stanisław Malinowski

Długoletni wikariusz tutejszy zamordowany przez Niemców w grudniu 1940 r.

Pokój jego duszy.

Tyle o księdzu Malinowskim mówi tablica pamiątkowa wmurowana w jedną z kolumn żuromińskiego kościoła.

Fotografie mówią więcej. Widzimy młodego człowieka. Kamienna twarz, przenikliwe spojrzenie. On patrzy, jakby chciał nam coś jeszcze powiedzieć. Wbija wzrok w fotografa, przewierca błonę filmu i pokonując czas, próbuje nawiązać z nami kontakt. Ale zdjęcia są nieme. Ksiądz nic nie mówi. Nie może.

Za to doskonały kontakt nawiązał z naszymi przodkami. Wokół wikarego gromadziła się cała społeczność przedwojennego miasteczka. Tętniło kulturalne życie Żuromina. Obserwujemy młodych ludzi w ludowych strojach – za chwilę będą tańczyć oberka na scenie. Widzimy uczniów w wojskowych strojach – pewnie świętować będą Dzień Odzyskania Niepodległości. Na innym zdjęciu ksiądz Malinowski stoi wśród aniołów, pasterzy. Turoń unosi gwiazdę betlejemską, dziewczyna tuli do piersi lalkę – małego Jezusa…

Ten pełen energii ksiądz potrafił nakłonić parafian do działania, wlać w nich wiarę, nie tylko w Boga, ale i we własne możliwości. Żurominianie szanowali księdza Stanisława Malinowskiego.

2 grudnia 1940 roku od szóstej rano Niemcy rozpoczęli aresztowania. Ludzi wypędzano z domów i gromadzono przy kościele. Wśród aresztowanych był młody wikary. Jeszcze podczas transportu, kiedy współwięźniowie radzili mu zdjąć sutannę, gdyż dzięki temu będzie miał szansę przeżyć, odmówił. Odmówił też, gdy kazali zdjąć mu ją niemieccy oprawcy w działdowskim areszcie.

Widziałam przez małe okienko, jak bito go aż tracił przytomność. Przewracał się na śnieg, a oni dalej go bili – wspomina pani Eugenia Kowalczyk świadek grudniowych wydarzeń.

Jego ostatnia droga znaczona była czerwonym śladem na śniegu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: