Napisane przez: Adam Ejnik | Listopad 26, 2008

Automobil Podczaskich

 

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez środków komunikacji. Nawet takie miasteczko jak Żuromin trzeba było rozświetlić sygnalizacją na najbardziej kolorowym skrzyżowaniu miasta. Na innym skrzyżowaniu wybudowano rondo, a w planach jest jeszcze obwodnica. Wszystko po to, by użytkownicy naszych dróg mogli swobodnie poruszać się swymi samochodami. Mimo to w niektóre dni jest naprawdę tłoczno.

park-1921

 

Trudno sobie wyobrazić, że przed kilkudziesięciu laty po naszych drogach jeździło niewiele samochodów.

Pierwszy samochód w okolicy, jak wynika z relacji mieszkańców miasta, posiadał dziedzic Podczaski z Kliczewa, tuż po nim samochodem mógł się pochwalić pan Budzich z Brudnic. Samochody te wzbudzały podziw, a u niektórych strach.

Komunikacją publiczną zajmował się przed wojną Żyd o nazwisku Hamburger. Miał on dwa samochody, którymi najczęściej kursował na trasie Żuromin – Sierpc. To w Sierpcu mieściła się najbliższa stacja kolejowa.

Zdjęcie przedstawia prawdopodobnie ogród Podczaskich w Kliczewie. W tle widać zaparkowany samochód.

Drugie z prezentowanych zdjęć przedstawia łuk drogi tuż za Franciszkowem w kierunku Bieżunia. Zdjęcie pochodzi z lat 30 – tych XX wieku i jest podpisane „Katastrofa samochodowa 4 km od Żuromina, za Franciszkowem. Samochód pana Ziemnickiego.”

verte-katastrofa-samochoduwa-na-4-km-od-zuromina-za-wsia-franciszkowo-rozbicie-samochodem-p-ziemnickiego-fot-golebiowski-zuromin-fil-w-biezuniu

Reklamy

Responses

  1. Ja jestem ciekawy, gdzie właściciele samochódów kupowali paliwo.

  2. … i jaka była jego cena 😉 ?

  3. To rzeczywiściem bardzo ciekawe pytania. Prawdopodobnie paliwo można było kupić w składach gdzieś przy węzłach kolejowych, więc w naszym przypadku w Sierpcu, ale to jest pytanie, które z pewnością zadam pani Sumirskiej, z którą umówiony jestem na wizytę w tym tygodniu.

  4. Ciekawe też, ile taki samochód palił

  5. Napis „katastrofa” rzeczywiście wymowny. Taki wypadek musiał być w tamtych czasach wydarzeniem. Jeszcze Ci ludzie chodzący po polu w poszukiwaniu czegoś.

  6. Ciekawy jestem czy ten Ziemnicki przeżył ową „katastrofę”?

  7. Trudno dziś sobie wyobrazić tamte czasy, kiedy każdy samochód przejeżdżający ulicą wzbudzał takie zainteresowanie, jak dziś Tour de Pologne

  8. Z całą pewnością nie jest to zakręt za Franciszkowem, lecz zakręt w Olszewie w kierunku Kliczewa. A swoją drogą bardzo ostrożnie z opisami zdjęć kupionymi na Allegro. Mogą być nie z epoki.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: