Napisane przez: Adam Ejnik | Grudzień 15, 2008

Przed magistratem

Proszę o chwilę skupienia. Nie poruszamy się – krzyknął spod ciemnej tkaniny fotograf. Błysk. Jeszcze krótka chwila niepewności i wszyscy zaczynają rozchodzić się do codziennych obowiązków.

1293_ospx

Burmistrz wymienia kilka uprzejmości z naczelnikiem policji, pyta o zdrowie małżonki i dzieci, podają sobie dłonie. Jeden ze strażaków dmucha dla psoty w puzon, aż podskakują podglądające młodych mężczyzn dziewczęta, inny przeciera swoją złotą trąbkę. Kolejny zaś patrzy z politowaniem na przekrzywioną rynnę i zniszczone drzwi. „Trzeba je będzie odnowić” – myśli.

Piłsudczycy w mgnieniu oka ustawiają się w kolejce do magazynu z bronią, a policjanci w skupieniu maszerują do pobliskiego posterunku. Elegancko ubrany mężczyzna spogląda z uznaniem na swój nowy zakup – wyścigowy rower. Mali chłopcy z zazdrością patrzą na mundury i karabiny, myśląc, że kiedyś też będą żołnierzami, strażakami, policjantami. Tylko młody Żyd stoi jeszcze długą chwilę przytulony do ściany nieświadom nadchodzącej apokalipsy.

Pod nogami tętni bruk.

 

Oni byli – wiemy o tym, oglądając to zdjęcie. Utrwaleni w bezruchu, w pamięci pokoleń.

Wciąż żyją dzięki temu, że na nich patrzymy. Żyją dzięki tym, którzy przechowywali to zdjęcie. Odszukali je w szafach, w pudłach, w albumach.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: