Napisane przez: Adam Ejnik | Marzec 23, 2009

Zielony dom

 

czyli dialog trzech kultur

W miejscu, gdzie plac Wolności przechodzi w ulicę Zamojskiego, odkąd pamiętają najstarsi mieszkańcy naszego miasta, stał duży piętrowy budynek. Odkąd pamiętam ja – zawsze miał zielony kolor. Spoglądał na plac dwoma oknami i kukułką, do której przytwierdzony był żeliwny balkon. Z tego balkonu, jak wspomina pani Jadwiga Bolczak, widać było okoliczne wioski: Olszewo i Franciszkowo. Wewnątrz widziano jeszcze więcej – przecież w tym domu mieszkali przedstawiciele aż trzech kultur – Żydzi, Polacy i Romowie

 

242

Budynek przy placu Wolności 21 ściśle wiąże się z XX – wieczną historią naszego miasta. Liczył sobie ponad sto lat. Pobudowany był na przełomie XIX i XX wieku rozebrano go w 2003 roku. Długo był jednym z największych budynków Żuromina.

 

 

Urząd Bezpieczeństwa Publicznego

 

Początkowo zielony dom należał do bogatej żydowskiej rodziny Frajdenbergów (Gedaki i Szloma). Żydzi ci wynajmowali pokoje na piętrze, na parterze mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Przedwojenny spis ludności opisuje go: „dom piętrowy, drewniany o dziewięciu mieszkaniach”. W dokumencie wspomina się też że mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W sąsiedztwie przy numerze 26 mieściła się Gmina Wyznań Żydowskich.

W 1939 roku wybuchła wojna, Żydzi opuścili swoje mieszkania. Jak się okazało – na zawsze.

 

Szkoła i przedszkole

Po wojnie budynek przejęło państwo. W dolnych pomieszczeniach mieściła się szkoła (klasy 1-4 – od piątej klasy uczniowie kontynuowali naukę w szkole znajdującej się przy kościele.) Na piętrze mieszkali nauczyciele: pan Zieliński – powojenny dyrektor szkoły oraz pan Wnuk. Kiedy w 1961 roku pobudowano nową szkołę (dzisiejsze Gimnazjum nr 1) zielony budynek zmienił funkcję. Na podwórku wybudowano piaskownicę, postawiono karuzelę. Odtąd przychodzili tu przedszkolacy, którzy po dziś dzień wspominają grę pani Zuzi na mandolinie.

 

Starość

 

Funkcja budynku zmieniła się diametralnie w 1988 roku. Wtedy na parterze, który dotąd zajmowały instytucje użyteczności publicznej, zamieszkali pierwsi lokatorzy. Od 1988 roku przed drzwiami wejściowym mogliśmy często oglądać śniade twarze ludności cygańskiej. Mieszkali tu Romowie: Zofia i Stanisław Sadowscy.

Dom starzał się, niszczał. Ściany zjadły korniki. W roku 2003 podjęto decyzję o jego rozbiórce. „Nie opłaciło się go remontować – wypadały okna, balkon groził zawaleniem” – mówi pani Hanna Ejnik z Żuromińskich Zakładów Komunalnych..

 

Dziś nie ma już zielonego budynku, który snuć mógłby balladę o naszym mieście. O żydowskich świętach, o wojnie, o szkolnych psotach, zwyczajach Romów…

 

Reklamy

Responses

  1. Szkoda, że taka mała rozdzielczość tego zdjęcia.

  2. Zdjęcie opublikował na portalu nasza – klasa Marek Markowski z Żuromina. Wiem, że pozwoliłby mi je zeskanować, a jakoś ciągle nie możemy się spotkać. Jest tu przedstawiony tył parku za restauracją U Rucińskich. Na tej ulicy znajduje się teraz po lewej stronie sklep wędkarski i zoologiczny Pajewskich oraz zakład pogrzebowy Karczewskich.

  3. Moje zielone przedszkole!Uczeszczałam do niego krótko,ale bardzo miło go wspominam,P.Zuzię,P. Dorotke Karpińską..i wiele innych przemiłych Pań.We wspomnianej przez Adama piaskownicy rozwaliłam sobie noge niosąc kisiel do picia.Ślad mam do dzisiaj.Pozdrawiam wszystkich ówczesnych „przedszkolaków”!

  4. Szkołę podstawową nr1 oddano do użytku w 1960 1września co wypalił na włazie na dach pan Jan Gulczyński ówczesny palacz a nie 1961. Proszę pogłębić wiedzę zanim się ją wypaczy.

  5. Tak było, szkołę oddano 1 września 1960 roku. Dziękuję za podpowiedź. Za pomyłkę przepraszam. Takich pomyłek pewnie jest więcej, gdyż dużo informacji pochodzi z relacji ustnych, a one często są niepełne. Niedługo dłuższy artykuł na temat szkoły.

  6. Po opuszczeniu przez szkołę podstawową ten budynek został przeznaczony na internat technikum ekonomicznego i spełniał tę funkcję do czasu oddania do użytku nowego internatu technikum przy ulicy Lidzbarskiej (1966 rok).

  7. Witam
    W domu tym spędziłem całe dzieciństwo . Na pierwszym piętrze mieszkała moja ukochana babcia Irena Jezierska . Były to dwa ogromne pokoje plus kuchnia . Mieszkanie było ogrzewane piecami kaflowymi (w latach 60 podczas remontu jednego z nich w jednym z kafli znaleziono troszkę biżutrii ze srebra i złota). Każdy z lokatorów miał przydzieloną komórkę i ubikację. Babcia pracowała na pobliskiej poczcie – jeśli się nie mylę to była w budynku tuż przd pizzerią J.Lewandowskigo . Na tyłach domu między boiskiem LO i zlewnią mleka było ładne bagno w którym łowiliśmy ryby i nad którym budowaliśmy różnego rodzaju „jednostki pływające” . Babcia opowiadała mi , że w bagnie tym zostało utopione kilka macew z cmentarza żydowskiego – pewnie leżą tam do dziś . Na strychu „zielonego domu” znalazłem za deskami stary kufer w którym było wiele ciekawych skarbów , które posiadam do dziś 🙂 Zainteresowanym mogę przesłać kilka fotek tych fantów i domu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: