Napisane przez: Adam Ejnik | Maj 5, 2009

Prace na żydowskim cmentarzu

Żuromin. Renowacja cmentarza

W zeszłym roku informowałem, że cmentarz żydowski w Żurominie będzie odnawiany. Od kilku dni rzeczywiście trwają prace na końcu ulicy Żeromskiego.

Fot. 2 Adam Ejnik. Prace przy żuromińskim cmentarzu 25 kwietnia 2009

renowacja-cmentarza-zydowskiego-25-kwietnia-2009-2


Cmentarz żydowski w Żurominie od dawna wydawał się zapomniany. Przedstawiał wręcz stan opłakany. Zarośnięte wysoką trawą i krzakami pole stało się raczej pijacką meliną niż miejscem spoczynku ciał. Na żuromińskim cmentarzu macew już co prawda nie ma, ale w ziemi wciąż spoczywają ludzie. I właśnie w zeszłym roku Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego podpisała umowę z Zuromin Cemetery Restoration Project organizacją Żydów amerykańskich. Umowa ta dotyczyła renowacji żuromińskiego cmentarza żydowskiego. Według tego projektu prace remontowe miały się zacząć w kwietniu i właśnie w zeszłym tygodniu się zaczęły. Na razie pracownicy ustawiają płot. Co kilka metrów w ziemię wmurowywane są betonowe przęsła. W te przęsła wmontowane będą elementy ogrodzenia.  Następnie założona będzie stalowa brama z wizerunkiem menory – świętego żydowskiego świecznika.

Cmentarz żydowski jest przedmiotem społecznej dyskusji od wielu lat. Dla niektórych mieszkańców Żuromina, choćby dla starosty, burmistrza, czy przewodniczącego rady miejskiej, którzy na temat cmentarza się wielokrotnie wypowiadali, było wręcz wstydem, że to miejsce jest bezczeszczone. Dziś cmentarzem zajęli się potomkowie żurominian na stałe mieszkający w Ameryce. Cmentarz będzie odrestaurowany jeszcze w tym roku. Gimnazjum nr 1 przekaże fundatorom fragment macewy – kamienia nagrobnego, który przetrwał w sali historycznej tej szkoły. Ja zaś osobiście wystąpię z wnioskiem do odpowiednich władz o nadanie jedynemu w Żurominie rondu imienia Samuela Posnera – bohatera powstania styczniowego, którego ciało spoczywa na żuromińskim żydowskim cmentarzu.

Reklamy

Responses

 1. Panie Adamie mam pytanie. Kto (jaka firma) wykonuje to ogrodzenie? Czy jest to ekipa z Żuromina?

 2. Prace wykonuje firma z Żuromina. Nazwy nie zapamiętałem (budimex? budinet? coś w ten deseń). Ta firma wykonuje ogrodzenie oprócz jego frontowej części. Część frontowa z kolei będzie wyglądała inaczej. Będzie to mur o wysokości 1,6 m obłożony piaskowcem. Brama będzie stalowa. Prace nad tą częścią ogrodzenia będzie wykonywać inna firma. Ale z okolic.

 3. Dziękuję za szybką odpowiedź.

 4. polecam:
  http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1863/mazowieckie/poniatowo

 5. Zastanawiam się, gdzie poległ Posner. Można wyczytać, że pod Zieluniem, ale również, że pod Rozwozinem. Mogiła jego współtowarzyszy znajduje się na cmentarzu w Poniatowie, co wskazywałoby, że druga wersja jest bardziej prawdopodobna.

 6. Zieluń to raczej jakaś pomyłka, podawana jest na stronie Gminy Żuromin. Juszkiewicz podaje Rozwozin, ale spotkałem się jeszcze z opisem bitwy w okolicach Dziw i tam miał zginąć Posner. Nie jestem autorytetem, opieram się na publikacjach już istniejących. Różne wersje wynikają pewnie z braku wiarygodnych źródeł, z opierania się na relacjach ustnych. Gdzieś w swoich książkach mam opis bitwy, jak tylko znajdę, to go przytoczę dokładnie.

 7. Czekam na szczegóły.

 8. Żyd Samuel Posner (Szmul Posner) adjutant kpt. Strzeleckiego ranny w potyczce pod Rozwozinem 3 lipca 1963r. Umiera nazajutrz o godzinie 16 stej w majątku Rozwozin w wieku 28 lat. Resztki niedobitków z oddzału kpt. Strzeleckiego wspólnie z okoliczną ludnością niosą ciało Posnera na żuromiński cmentarz żydowski.

 9. Przepraszam, chodzi o 3 lipca 1863r!

 10. Na temat Samuela Posnera i akcji spod Rozwozina odsyłam do najbliższego nru Kuriera Żuromińskiego.

 11. Dziękuję „abc” za ciekawe informacje

 12. A kiedy dzięki Panu Adamowi Żydzi odzyskają wszystko co po wojnie opanowali Polacy i wróciło w ręce macierzy a my Żurominiacy jak to mówili ŻYDZI będziemy mieszkać na ulicy. Wasze ulice nasze kamienice. Dziękujemy Panie Adamie za ,,POMOC”!!!

 13. 1. Zaraz potem opanują supermarkiety: Biedronkę i Polo. Następnie będę łapać polskie dzieci i robić na bazie ich krwi mace.

  2. 3 maja 1863 roku żyd Samuel Posner zginął od postrzału. Poświęcił własne życie, żeby polski oddział mógł się bezpiecznie wycofać. Pochowano go na żuromińskim cmentarzu. Wolę słuchać takich opowieści.

 14. Szanowny Panie Adamie! Z uporem maniaka będę twierdził, że bitwa pod Rozwozinem odbyła się 3 lipca 1863r. i tego się trzymajmy! Nie może też Pan pisać, że: ” Poświęcił własne życie, żeby polski oddział mógł się bezpiecznie wycofać”, gdyż Posner również się wycofywał jak wszyscy inni z oddziału. Zarówno On, jak i jego dowódca kpt.Strzelecki, jak i Luigi Navone zachowując zimną krew wyprowadzili 101 powstańców spod rosyjskiego naporu. Uściślając jeszcze bardziej, to Navone jako ostatni osłaniał odwrót, czyli był bezpośrednio ostrzeliwany przez kozaków i najbardziej narażony! Czemu i komu ma służyć wybiórcze traktowanie historii? Skądś już to znamy!

 15. W zakładce „Do Czytelników” piszę:

  „Pamiętajcie, że to nie jest strona stricte historyczna, choć oparta na historycznych wydarzeniach.

  Pragnę, abyście, Drodzy Czytelnicy, współtworzyli historię miasta. Identyfikowali osoby i miejsca pokazane na fotografiach. Wyrażali w komentarzach swoje opinie. Ujawniali fakty, które pomogą odtworzyć przeszłość.”

  Dziękując „abc”za informację, pragnę jeszcze ujawnić, że nie jestem historykiem i nie aspiruję do historycznego autorytetu. Większość informacji, które tu przytaczam, nie jest oparta na historycznych badaniach, a jest jedynie przetworzeniem informacji znalezionych w książkach lub między słowami relacji ludzi.

  Powyżej zaprezentuje informacje dotyczące Bitwy pod Rozwozinem zamieszczone w ostatnim numerze Kuriera. Relacja opiera się na badaniach Ryszarda Juszkiewicza.
  Data 3 maja to moje przejęzyczenie. Bitwa miała miejsce 3 lipca.

 16. W komentarzu swoim sugeruje Pan/Pani abc, że próbuję manipulować historią. Odpowiadam: dyskusja moja dotyczy Posnera, dlaczego zatem mam pisać o Navone, czy Strzeleckim? Idąc tym tropem, ktoś zarzuciłby mi dlaczego piszę o Rozwozinie a pomijam Kuczbork, Zieluń, Osówkę. I tak dalej. Odpowiadam za to, co napisałem, a nie za to, czego nie napisałem.

  Czyn Posnera podaję jako przykład w walce z antysemickimi stereotypami. Jako przykład żyda, który kochał Polskę. Uważam, że jest to przykład w lokalnej historii bardzo ciekawy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: