Napisane przez: Adam Ejnik | Lipiec 9, 2009

Radni nie chcą patrona Żyda

Żuromin. Dyskusja o nazwie ronda

Na wniosek, aby bezimiennemu żuromińskiemu rondu nadać imię Samuela Posnera – żyda, który oddał życie podczas powstania styczniowego i spoczywa na żuromińskim cmentarzu, radni odpowiadają, że nie chcą żyda za patrona. Podczas nieformalnego głosowania tylko 1 spośród 15 radnych poparł wniosek.

fot. Adam Ejnik

Andrzej Rutowski podczas spotkania komisji poprosił radnych o wyrażenie opinii na temat nadania rondu imienia Samuela Posnera

 

1


Andrzej Rutowski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Żurominie przedstawił w maju radnym wniosek nadania żuromińskiemu rondu imię Samuela Posnera. W środę podczas obrad komisji radni wyrazili swoją opinię na temat wniosku. Ponieważ jestem autorem zarówno wniosku skierowanego do rady, jak i tego tekstu, ograniczę się do przedstawienia propozycji i odpowiedzi na nią radnych, pozostawiając je bez komentarza.

 
Propozycja nadania rondu imienia Samuela Posnera – treść listu do Rady Miejskiej


„Proponuję nadać rondu na ulicy Warszawskiej imienia Samuela Posnera – Żyda pochowanego na cmentarzu żydowskim w Żurominie.

Człowiek ten wsławił się bohaterskim czynem podczas powstania styczniowego. Samuel Posner podczas bitwy pod Rozwozinem (nie jak podaje strona gminy – „pod Zieluniem”) osłaniał odwrót wojsk powstańczych. Powstańcom udało się przebić przez kordon przeważających sił rosyjskich  Dukmasowa. Samuel Posner przypłacił to życiem. Pochowany został na cmentarzu żydowskim w Żurominie. Jest przykładem człowieka, który walczył w polskim powstaniu. Oddał życie za Polaków. Może być stawiany jako wzór i jego postawa może być przeciwstawiana przejawom nietolerancji.

Nadanie rondu nazwy Posnera zbiegłoby się tym samym z renowacją cmentarza żydowskiego przez przodków żuromińskich Żydów. Byłoby gestem oczekiwanym i doniosłym.”

Argumenty Rady

 Leszek Łuczkiewicz: Komisja Bezpieczeństwa jest za tym, żeby nie nadawać żadnego imienia rondu. Nadanie imienia być może różnicowałoby społeczeństwo żuromińskie, bo nadaje się imiona osób pochodzenia żydowskiego, a zapomina się o Polakach.
Dariusz Wieczorek: Na mnie największe wrażenie spośród powstańców powstania styczniowego na naszych terenach zrobiła postać Zygmunta Padlewskiego. Generalnie rzecz biorąc, uważam, że Samuael Posner nie jest aż tak wybitną postacią, żeby nadawać jego imię. Jestem przeciw.
Andrzej Rutowski: To są fakty, ze w Żurominie Żydzi mieszkali i stanowili znaczną część społeczeństwa. Również jest faktem, że gdybyśmy nadali rondu imię Samuela Posnera, to byłyby komentarze z wielu środowisk bardzo negatywne. Niestety nasze społeczeństwo jest mimo wszystko, podskórnie, w głębi duszy antysemickie. Czy zmieni to jakakolwiek inicjatywa? Obawiam się, że nie.
Tadeusz Kortes – ten radny co prawda głosu nie zabrał, ale za to prezentował szereg gestów i min, za pomocą których jednoznacznie przedstawił swoją negatywną opinię na temat wniosku nadania rondu imienia żyda. 

Podczas głosowania nad przyjęciem wniosku dziesięciu radnych opowiedziało się przeciw, jeden był za, czterech radnych wstrzymało się od głosu.

Reklamy

Responses

 1. Warto byłoby poznać nazwisko radnego ZA, przeciw oraz wstrzymujących się.

 2. Nie ma problemu: za był radny Michał Bodenszac, wstrzymali się: Danuta Ryszewska, Andrzej Staroń, Waldemar Welenc, Andrzej Rutowski. Pozostali byli przeciw. I tu mój błąd było 14 radnych. Ryszard Piotrowski był nieobecny.

 3. Dziękuję za informację. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony podejściem radnych do tej sprawy, a w zasadzie wynikiem głosowania. Sądziłem, że wniosek przejdzie i będziemy mieli w mieście rondo im. Posnera przypominające o wspólnej historii polsko-żydowskiej. Niestety… Jak widać z wyników glosowania najmłodsze pokolenie było za, średnie wstrzymało się, a najstarsze przeciw nadaniu rondu im. S. Posnera. Szkoda, że w radzie jest tak mało młodego (światłego) pokolenia.

 4. Swego czasu w moim komentarzu napisałem …

  ,, …wszystko zależy od mądrych głów naszych przedstawicieli ,których społeczeństwo Żuromina wybrało, aby nas reprezentowali. Poczekajmy zobaczymy trochę cierpliwości nie zaszkodzi…”

  No i okazało się jakich mamy radnych. Czyny mówią same za siebie…

  Najbardziej zdumiony jestem argumentacją L.Łuczkiewicza…

 5. cóż, prowincjonalizm i zaściankowość.

 6. Gratulacje dla radnego Pana Michała Bodenszaca anie w sprawie nazwy Ronda, a pozostali radni powinni wstydzić się, bo kompletnie nie rozumieją czym jest lokalna obywatelskość. To radni powinni dbać o lokalną historię, promować ją wśród mieszkańców chociażby poprzez upamiętnianie własnych, lokalnych bohaterów. Żenujące jest to głosowanie dot. Samuela Posnera, a wstydzić powinni sie przede wszystkim i szczególnie radni-nauczyciele. Co to za przykład dla młodzieży, której powinno uczyć się tolerancji, historii o małej ojczyżnie. Wstyd!!! Ładny przykład dla ucznów i wychowanków, nie ma co. Całe to głosowanie to typowy przykład ksenofobii i małomiasteczkowości w najgorszym wydaniu. Śmieszna jest także ta megalomania kiedy w nazwach ulic pojawiają sie nazwiska Matejki, Kopernika, Maczka, Pułaskiego, Chrobrego, Popiełuszki itp. Owszem, to wielkie nazwiska, godni i wielcy Polacy, ale takie nazwy ulic nie wyróżniają miasta, bo takie nazwy ulic są wszędzie, ale należy w nazewnictwie ulic nawiązywać do lokalnej historii i jej godnych upamiętnienia obywateli. Czym i Kim Żuromin chce zainteresować ludzi spoza Żuromina i okolic, czym chce się wyróżnić, kiedy nie wykorzystuje takich atutów jak chociażby postać Samuela Posnera?

 7. Leszek Łuczkiewicz, Dariusz Wieczorek oraz Tadeusz Kortes wykazali się prawdziwym duchem Polactwa. Każdy z Panów jest indywidualistą z sobie rozumiana argumentacją – bynajmniej nie społeczną.

  Leszek Łuczkiewicz – kształci „[…] umiejętność ubierania najbardziej lichych idei w najwznioślejsze słowa” (Abraham Lincoln)

  Dariusz Wieczorek – „Dla wariatów zawsze najważniejsze jest pierwsze wrażenie” (Paulo Coelho)

  Tadeusz Kortes – to „człowiek cierpiący na dużą niezależność intelektualną” (Ambrose Bierce)

  Moje uznanie dla Michała za to że miał odwagę zagłosować ZA.

  Pozostali wykazali się rozsądkiem. Pamiętać jednak trzeba że brak głosu niejednokrotnie bywał gorszy od jego negatywnej intencji.

  P.S.
  Nie ma większego znaczenia jak nazywać się będzie rondo do puki każdy będzie wiedzieć w którą jechać ma stronę.

 8. Jestem pod wrażeniem powyższych wpisów. Żałuję, że nie mogłem ich umieścić w KŻ z 10 lipca, gdzie pierwotnie ten artykuł się pojawił. W tym papierowym artykule pojawił się natomiast komentarz naczelnego gazety Marka Raczyńskiego.
  „Nie często mamy taką okazję, by wyraźnie przyglądać się przejawom antysemityzmu w publicznej debacie. Kiedy rozmawiałem z kolegą Adamem Ejnikiem o jego pomyśle, zanim przedstawił go radzie, nawet mi do głowy nie przyszło, by ktoś z radnych przedstawił narodowość Posnera jako argument przeciw. Rondo w zasadzie może zostać bezimienne i to nie stanowi żadnego problemu. Natomiast problemem jest już publiczne manifestowanie swojego antysemityzmu. Najbezpiecznie chyba zachował się Kortes, bo nic nie zapisało się w protokołach, a swoją niechęć do Żydów zademonstrował gestami. Próbuję znaleźć owe środowiska wspomniane przez Rutowskiego, które mogłyby negatywnie komentować decyzję rady. Jedyne, co przychodzi mi do głowy to neonaziści… no i zagorzali zwolennicy ojca Rydzyka.

 9. Pan tu panie Ejnik sam ze sobą polemikę prowadzisz a ja gore…..

 10. Nie śmiałbym, Wasza Miłość Pogorzelski. Ja podpisuję się nickami Adam Ejnik lub czasem zuromin, jak się zapomnę wylogować z blogu zuromin.wordpress.com. Ale bardzo mnie ciekawi, czemu Pan płonie.

 11. Myślę,że ,,mości Pogorzelski” płonie z nienawiści do ludzi…a więc i do siebie.

  Panie Adamie tak trzymać !

  Pozdrawiam wszystkich…

 12. co to za kategoryzowanie człowieka ze względu na wyznanie? Czy mówi się o Andrzeju Zamoyskim jako o chrześcijaninie? a może gdyby był Żydem nie nazwano by ulicy jego imieniem? a może gdyby innego wyznania był bp Wetmański to dziś byśmy nie mieli ulicy bp Wetmańskiego. Samuel Posner był polakiem wyznania żydowskiego i zginął w powstaniu, które było zrywem Polaków przeciwko Imperium Rosyjskiemu więc w wspólnej sprawie.

 13. To się radni spisali – nie ma co! Wstyd za taką reprezentację społeczeństwa! Wstyd!

 14. A może by tak pokazać społeczeństwu zdjęcia radnych którzy wyrazili swą dezaprobatę powyższemu przedsięwzięciu. Sami zainteresowani nie powinni zgłaszać sprzeciwu wszak są osobami publicznymi, zwłaszcza gdy mają odwagę pleść lub okazywać nietolerancję i ksenofobię. Zdjęcia te mogły by bardziej przybliżyć sylwetki radnych.

 15. Ja jestem ciekawy, czy radni czytają te wypowiedzi. Mam wrażenie, że tylko jeden z nich, a reszta ma to gdzieś…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: