Napisane przez: Adam Ejnik | Lipiec 16, 2009

Renowacja kirkutu zakończona

Żuromin. Uroczystości związane z odnowieniem żydowskiego cmentarza

Z okazji renowacji cmentarza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zorganizowała w Żurominie uroczystość upamiętniającą społeczność żydowską Żuromina.

Fot. Adam Ejnik

W uroczystościach obok organizatorów i dostojników kościelnych wyznania mojżeszowego brały udział władze miasta, powiatu i parafii.

DSC08406

W uroczystości upamiętniającej społeczność żydowską Żuromina zorganizowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wzięli udział potomkowie Żydów mieszkających w naszym mieście, mieszkańcy Żuromina, władze powiatu, parafii i miasta, przedstawiciele Fundacji i rabin warszawskiej gminy żydowskiej. Szczególnym gościem był 88 – letni Żyd Szlama Icek Plotka urodzony w Żurominie w 1921 roku. – Musiałem tu przyjechać – mówił – tu w 1935 roku pochowaliśmy mojego dziadka, a ja przez 70 lat nie mogłem odwiedzić tego miejsca – mówił po polsku, mimo że w Polsce nie był od 1939 roku. Na początku dyrektor Fundacji Monika Krawczyk podziękowała władzom miasta za pomoc w renowacji cmentarza. Podczas uroczystości przemawiał burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek. Wspominał on przede wszystkim o dobrych stosunkach, jakie łączyły Żydów z Polakami w Żurominie. Nakreślił historię żuromińskich Żydów, przywołując ich nazwiska. Janusz Welenc żuromiński starosta zwrócił uwagę na humanitarny aspekt odnowy cmentarza. – Renowacja świadczy o godnym odnoszeniu się do osoby ludzkiej – mówił starosta. Uroczystości zakończyły modlitwy przybyłych potomków Żydów z Żuromina nad grobami przodków. Starozakonni uczcili pamięć pochowanych, składając na ogrodzeniu cmentarza symbolizujące wieczność kamienie.

Reklamy

Responses

  1. Szkoda, że nie mogłem wziąć udziału w tej uroczystości. Oby takich pozytywnych akcentów dotyczących historii Żuromina było jak najwięcej.

  2. Czy bedzie więcej fotek z odnowionego cmentarza?

  3. Nie ma problemu. Fotki mogę wysłać na maila. Maila można podać przez kontakty. Pozdrawiam.

  4. Ja też proszę o fotki. Nie było mnie w tym czasie w Żurominie.

  5. Pewien zestaw zdjęć można znaleźć na stronie powiatu i gminy. Oglądając je można odnieś wrażenie że wykonywał je ten sam fotograf. Zasadnicza różnica jest w jakości zdjęć – jedne i drugie są bardzo słabej jakości i nie jest to na pewno wina aparatu. Próba ujęcia całej uroczystości przez autorów zdjęć pozostawia wiele do życzenia – poniżej amatorszczyzny. Najlepszy jest przewodniczący Rady Powiatu – ustawia się do kamery jak prawdziwa modelka ;P

  6. Zdjęć na stronie powiatu i stronie gminy nie robił ten sam fotograf.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: