Napisane przez: Adam Ejnik | Lipiec 26, 2011

Historyczne odkrycia żuromińskiego blogiera

Na nie lada historyczną gratkę natknęliśmy się w Internecie na blogu „Moje prywatne spojrzenie na świat”. Autor bloga prezentuje zdjęcia Polskiej Agencji Prasowej z 1949 roku. Zdjęcia przedstawiają uroczysty pogrzeb radzieckiego żołnierza, którego ekshumowano w Chamsku. Kondukt żałobny przejeżdża przez Bieżuń.

Autor bloga natknął się na zdjęcia z Bieżunia, przeszukując archiwa Polskiej Agencji Prasowej. Jak podaje źródło, fotografie przedstawiają pogrzeb żołnierza Armii Radzieckiej, którego ekshumowano w Chamsku.

 

Ekshumacja

 

STZ – autor bloga przeprowadził historyczne śledztwo dotyczące ekshumacji w Chamsku:

 

„Nieznany z nazwiska pułkownik Armii Czerwonej został pochowany w ogrodzie majątku państwowego w Chamsku 21 stycznia 1945 roku. Przywieziono go z oddalonego o 14 kilometrówPietrzyka. W związku z tym nasuwa się przypuszczenie, że tam właśnie zginął lub został ciężko ranny. Szczątki w polowej mogile spoczywały do 3 kwietnia 1949 roku, kiedy to zostały uroczyście ekshumowane i przewiezione na cmentarz wojenny do Sierpca przy obecnej ul. Kościuszki. Należy zaznaczyć, że uroczysta ekshumacja została zaplanowana wcześniej, jeszcze w trakcie wielkiej akcji przenoszenia szczątków poległych czerwonoarmistów z tymczasowych mogił, prowadzonej od stycznia do marca 1949 roku. W jednym z protokołów, sporządzonym na okoliczność zakończenia prac ekshumacyjnych 143 poległych, spisanym 10 marca 1949 r. w Starostwie Powiatowym w Sierpcu, wyraźnie zaznaczono, że „w miejscowości Chamsk, gmina Żuromin nie ekshumowano zwłok pochowanego tamże na terenie majątku pułkownika. Zwłoki te będą ekshumowane w sposób uroczysty i przewiezione na cmentarz parafialny w Sierpcu, do kwatery żołnierzy Armii Radzieckiej, do mogiły Bohaterów.
Co ciekawe, pismem z 4 lutego 1949 r. władze gminy Żuromin informowały, że na jej terenie nie ma mogił żołnierzy radzieckich. Dzień później komisja przeprowadzająca ewidencję poległych czerwonoarmistów ewidentnie wykazała, że w Chamsku jest pochowany nieznany z nazwiska pułkownik. Reakcją Starosty na lakoniczne zbywanie tematu, jak w przypadku władz gminy Żuromin, było wystosowanie dość ostrego pisma, w którym wprost zagroził, że niezgłaszanie i pozostawienie mogił na terenach gmin będzie traktowane jako „zniewaga i sabotaż” oraz pociągnie za sobą konsekwencje zarówno karne jak i finansowe. Nietrudno domyśleć się, że w ówczesnych realiach stalinowsko-bierutowskiej Polski karą za sabotaż w najlepszym wypadku mogło być długoletnie więzienie.”

 

Zdjęcia z Bieżunia

 

Autor bloga wśród zdjęć z ekshumacji rozpoznał te, które przedstawiają przejazd konduktu przez Bieżuń. Autorzy zdjęć nic nie piszą na ten temat. Żadna z fotografii nie jest podpisana, że została wykonana w Bieżuniu.  Kilka informacji znajduje się na stronie PAP. Dowiadujemy się tam, że w uroczystościach pogrzebowych brali udział: przedstawiciel Armii Radzieckiej pułkownik Własow, przedstawiciel Ludowego Wojska Polskiego generał Jerzy Bordziłowski, wojewoda warszawski Lucjusz Dura, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Lipert.

 

Zdjęcia z Bieżunia przedstawiamy w artykule, apelując jednocześnie do mieszkańców o dodatkowe informacje dotyczące wydarzenia.

STZ na swoim blogu zadaje pytania:

1. Jakie jest nazwisko radzieckiego pułkownika, którego ciało ekshumowano w Chamsku?

2. W jakich okolicznościach zginął ten czerwonoarmista i dokładnie gdzie? Wydaje mi się mało prawdopodobne, aby nikt z mieszkańców Pietrzyka nie słyszał o tym wydarzeniu.

3. W którym dokładnie miejscu w Chamsku znajdował się pierwotny grób tego pułkownika. Sądzę, że starsi mieszkańcy wioski powinni pamiętać, gdzie znajdowało się to miejsce, powinni też pamiętać wydarzenia przedstawione na zdjęciach, a być może sam pogrzeb w 1945 roku.

 

Reklamy

Responses

  1. Do dzisiejszych czasów potomkowie „czerwonych” mają się dobrze w Polsce. W prawdzie fotografie przedstawiają czasy PRL’u, totalnego uzależnienia Polski od ZSRR, gdzie Polak nie miał nic do powiedzenia, lecz nic się nie zmieniło. Po katastrofie smoleńskiej rodziny zmarłych zostały potraktowane przedmiotowo a zwłoki ich bliskich pomylono i złożono w złych mogiłach, mimo pozytywnej identyfikacji. Godność Polaków na arenie międzynarodowej jest nic nie warta dla innych narodów, na czele z Rosją. W nawiązaniu do zdjęcia kobiety stojącej na mównicy, muszę stwierdzić, że komunie dołożono nowe opakowanie i koronę w godle.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: